Rewitalizacja więźby «
        

Wiele usterek i uszkodzeń spotykanych na dachu jest powodowanych wadliwą konstrukcją dachową. Zarówno jeśli chodzi o projekt budowlany jak i wykonanie więźby i położenie na niej pokrycia dachowego. Mniejsze usterki nie powodują powstawania krytycznych zdarzeń dla całej konstrukcji jednak sa przyczyną zalegania wody lub sniegu na dachu lub też powodują obluzowywanie się połączeń dachówki czy blachy pod wpływem stałych naporów wiatru. Niestety jeśli te błędy konstrukcyjne lub wykonawcze albo wadliwe materiały zastosowane do budowy dachu skumulują swoje nieoczekiwane negatywne cechy, może okazać się, że użytkowanie dachu nie jest możliwe w normalnym trybie. Dach przecieka, wystepują na nim częste uszkodzenia poszycia, zaczyna stanowić zagrożenie dla mieszkańców lub przechodniów.

W takich przypadkach drobne naprawy poszycia nie pomagają, wystepują coraz częściej i narażają właściciela na niepotrzebne koszty. Należy wówczas zlikwidować przyczynę tych usterek "u źródła". Naprawa, remont konstrukcji dachowej w newralgicznych miejscach zwykle pozwala za jednym razem pozbyć się tych uciążliwych napraw i zapewnić prawidłową ekspoloatację budynku.

Remont więźby dachowej jest przeprowadzany również wtedy jeśli materiał ( zwykle drewno ) z jakiego wykonano konstrukcję dachu uległ takiej biodegradacji, lub uszkodzeniom, że wytrzymałość całej podpory połaci dachowych jest pod znakiem zapytania i dach może się zawalić. Z całkowitą wymianą więźby wykonuje się często generalne remoty dachu bowiem co oczywiste stara połać dachowa musi zostać zdemontowana w całości i zamontowana ponownie na nowej konstrukcji.  

Aby jak najdłużej uchronić sie przed tego typu remontem należy zwrócić szczególną uwagę na stranne zabezpieczenie więźby dachowej podczas pierwotnego zamontowania oraz dokonywać okresowych przeglądów elementów konstrukcji, zwłaszcza w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć i obciążonych. Konieczne jest również przeprowadzanie konserwacji więźby dachowej co kilka lat w celu zabepieczenia jej przeciw szkodnikom drewna i pleśni.

        
        
        Dekarze, usługi dekarsko-budowlane Warszawa RITAPOL © 2015 entro24.com